Monday, 18 March 2013

Všechno nejlepší k desátému výročí

Zrovna o víkendu jsem si uvědomila, že letos mám desáté výročí - už je to deset let, co jsem si poprvé uvědomila, že jsem nešťastná, aniž bych věděla proč. Ne že by mi nešla škola, ne že bych neměla kamarády, ne že bych se měla nějak extra špatně... ale prostě to přišlo. Už si nevzpomínám, jestli to bylo zničehonic, nebo postupně, ale nevěděla jsem, co se sebou, co mám dělat, aby se to zlepšilo, co mám spravit. Něco bylo špatně. Upřímně, v té době bylo všechno špatně. Psala jsem si tehdy ještě deník a asi bych ho i našla, kdybych ho hledala, ale na jeden zápis si vzpomínám i teď. Doprovázela ho ilustrace kapajících slz tvořících kaluž. Uvažovala jsem tehdy o tom, jestli bych někomu chyběla, kdybych umřela. Bylo mi čtrnáct a přemýšlela jsem o sebevraždě.

Dostala jsem z toho přechodem na gympl - zpočátku to teda bylo všelijaké, ale dopadlo to dobře. Zjistila jsem, že to na všech školách není stejné, že člověk nemusí být terčem posměchu. To jsem do té doby netušila - s ničím jiným jsem se totiž do té doby nesetkala. Při zpětném pohledu musím uznat, že to, jaká jsem, má nejspíš na svědomí právě základka. Tam jsem se naučila, že než abych řekla blbost, radši budu mlčet. A postupně jsem přestala vnímat, co je blbost a co ne, tak jsem radši mlčela pořád. A to mi tak nějak zůstalo, jen se to zhoršovalo. Základka tedy nebyla zas taková procházka růžovým sadem - když pominem hnusný spolužačky a spolužáky, kteří neustále hráli hru, že jsem něčím nakažená, a kdybych s nima promluvila, nakazili by se taky (nedělám si srandu, fakt - tím se asi vysvětluje, proč nejsem schopná mluvit s klukama), tak doma jsme zrovna řešili, jestli nás vyhodí z bytu a skončíme na ulici, a v mezičase jsem stále poslouchala, že když se nebudu pořádně učit, bude ze mě uklízečka. Ale tak každý máme něco, že?

Kdybyste se mě zeptali, jestli bych něco změnila, odpověděla bych, že ne. Všechno, co jsem zažila, ze mě dělá toho, kdo jsem. A mě děsí, jaká bych byla, kdybych něco z toho nezažila. Byla bych jiný člověk? Byla bych tam, kde jsem teď? Byla bych šťastnější? Nechci to vědět. Jen by to pro mě bylo ještě těžší.

Nevzpomínám si, jestli mě tyhle stavy trápily každý rok, co jsem byla na střední, ale od čtvrťáku určitě. Před maturitou jsem se solidně skládala z toho, že budu muset mluvit před lidma. Na prvním zkušebním přezkoušení z češtiny jsem neřekla ani slovo a skončila v slzách. I to mi zůstalo dodnes. Když se to pak víceméně opakovalo asi měsíc, byla jsem otcem poslána k psychiatrovi. Diagnostikovali mi generalizovanou úzkostnou poruchu a vyfasovala jsem antidepresiva, po kterých jsem prospala celé dny. Nějak jsem se do té matury dala dohromady (těžko říct jestli pomocí léků nebo to prostě odeznělo) a pásla ji. Pro mou doktorku to byl signál, že už ji nadále nepotřebuju, tak jsem přestala ty prášky brát. A špatná období se opakovala, odcházela a zase přicházela. Nejhorší to vždy bylo na jaře. Tehdy si totiž uvědomím, že opravdu utekl další rok a já jsem pořád stejný loser jako loni. Když je fakt nejhůř, tak proležím třeba celý týden a nejsem schopná udělat ani dva kroky ke stolu, abych se napila. Nechci nikoho vidět, s nikým mluvit, ale na druhou stranu jsem strašně sama a mám pocit, že mě všichni nenávidí. Vše mě děsně unaví, nic se mi nechce - a to ani číst či koukat na filmy.

Teď momentálně jsem v té horší části - odtahuju se od kamarádů, odkládám práci, víkendy trávim v izolaci, večery probrečím a občas se složím na hodině (dnes to bylo tlumočení - asi 5 minut jsem na sebe byla hrdá, že jsem dokázala tlumočit, pak jsem se sekla a hodinu zakončila v slzách na záchodě. A jelikož jsem se nedokázala dát dohromady na další hodinu - učení céčkařů - poslala mě Nakaya domů. Přes slzy jsem neviděla na cestu, což byla v botaskách v tom sněhu docela sranda :-/ ).

Chtěla bych se změnit, chtěla bych být jako ostatní - být schopná něco udělat, být schopná mluvit s lidmi, být schopná vyjít ven bez empétrosky a nemuset se bát, že mi mozek bude předhazovat, jak se mi ostatní smějou. Nějak nevím, co sama se sebou, a říkám si, že by možná bylo nejlepší, kdybych se prostě už nemusela vzbudit. Už je to deset let, co sama se sebou bojuju, a nějak mě to zmáhá...

7 comments:

 1. http://www.youtube.com/watch?v=IELjMATnfJg
  + její knihy. Nepomohlo by? :)

  ReplyDelete
 2. Ahoj, neboj nebyla jsi jediná, ke komu se takhle spolužáci na základce chovali, já jsem protrpěla něco podobného mezi 5 a 8. třídou základky. Lidi se mě nechtěli dotýkat, říkali, že mám AIDS, jeden kluk mě furt týral tím, že do mě štouchal a dělal další naschvály. Dočasně jsem se taky uzavřela i přes snahu dvou kamarádek, aby se tak nedělo. Ke konci osmičky mě ten klučina tak dodeptal, že jsem naprosto regulérně vybuchla a přizabila jsem ho - shodila jsem ho z poměrně prudkého schodiště. Samozřejmě z toho byl průser, ale když zjistili, co mě k tomu vedlo, tak se to nakonec urovnalo, ale doteď když ho vidím, tak mu mám chuť vrazit. Ale i když nemám problém povídat si s lidmi, povídám si s nimi o blbostech, nesděluju jim nic závažného. Myslím, že to jsem si odnesla ze základky. Hodně jsem se duševně spravila na střední, kam se mnou chodila sestřenka, takže jsme trávily hodně času spolu a já si našla další kamarády. Co se týče jarních stavů, že jsi loser, já je mívám na podzim, ale mám na ně zvláštní obranný mechanismus - zasunu je to speciálního šuplíčku v hlavě, který je schovaný hodně hluboko a zametu všechny cesty k němu, takže u mě tahle depka bývá obvykle jen v noci před usnutím, kdy moje vědomí-nevědomi má k tomu zatracenýmu šupleti přístup. Myslím, že díky tomu nejsem úplně v čudu. Nejsi sama, kdo si myslí, že nic nezvládá. Já si vždycky říkám, když dokázali mít naději, že se jejich život zlepší otroci a projevovali to ve svých písních, tak my to nemůžeme vzdát.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Obdivuju, že si i po tom všem zachováváš takový pozitivní přístup. To na mě když to sedne, tak nezvládnu absolutně nic než se plácat v negativismu. A abych to jó zhoršila, straním se lidí a kamarádky od sebe odstrkuju (to jsem to ale úžasná kámoška, co? -_-). Každopádně jsem ráda, že aspoň někdo je schopný se s tím poprat a neztratit optimismus :)

   Delete
 3. Každý z nás si nesie svoj kríž, či už v takej podobe alebo v onakej. Ja som síce nemala také problémy na škole ako ty, nezažila som šikanu, aj známky som mala výborné, vždy medzi najlepšími. Aj kamarátov a kamarátiek som mala docela veľa, dokázala som rozprávať o hocičom, smiala som sa s nimi, nadávala, robila som si srandy z mojej postavy, no jo, holt nepatrím medzi tintítka :) Ked som maturovala, boli sme mesiac od vyhodenia z bytu, chodili papiere od exekútorov, a ja som si hovorila, že prečo proste neumriem, načo sa trápiť. Nakoniec som sa cez to nejako prekusla, veci sa dali do poriadku. Skutočný lúzer som až teraz, po strednej som nešla na žiadnu výšku, som nonstop bez práce, pretože mám despotickú matku, ktorá sa nedokáže o nič postarať, všetko musí byt podla nej, nemôžem ísť do práce niekam mimo mesta, lebo to by som chodila príliš neskoro domov a nemohla by som sa starať o domácnosť. Okrem toho otec je alkoholik.
  Mojim najväčším snom bolo vyštudovať japončinu, ale keďže je to časovo náročné, jednoducho nemôžem. A tak som nešťastná vo svojom vnútri, na druhých sa usmievam ale moja duša plače.
  Napriek všetkému však dúfam, že raz sa všetko napraví a navzdory temnote, ktorej sa pozerám do očí, verím, že nakoniec vyjde slnko a preto netreba strácať nádej, časom sa všetko vyrieši.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fascinuje mě, jak si lidi zachovávají takový optimismus (a popravdě trochu závidím). Ale místo abych si vzala příklad z toho, jak i v takovéhle situaci (která je zaručeně horší než ta moje) dokážeš vidět svět pozitivně, tak se budu uhryzávat ještě tím, že se s tím ostatní dokážou poprat a já jsem toho naprosto neschopná :( Každopádně neztrácej naději, třeba se všechno v dobré obrátí. Držím palce, ať i z takovéhle situace najdeš východisko :)

   Delete
 4. Kavi, koukám, že březen je i pro tebe takový pozitivní měsíc. Jak mám ráda číslo tři, tak třetí měsíc v roce, rok co rok, je něco špatně...
  Nic si z toho nedělej, holt na to, abys mluvila před lidmi nemáš buňky - ne každý dokáže nakráčet do místnosti plné lidí a zazářit. Chce to zkoušet, po malých krůčcích a tohle byl ohromný skok, tlumočit před lidmi. Já bych se asi taky sesypala.
  Vzpomínám, jak jsem na gymplu (to už jsem prosím pěkně byla pryč ze základky, kde se se mnou taky nikdo nebavil, a když už, tak se mi jen posmívali) měla období, kdy jsem odmítala s kýmkoliv a před kýmkoliv mluvit. Jednou jsem stála vyvolaná z angličtiny před tabulí a zatvrzele jsem odmítala učitelce povyprávět nějaký speech, nebo co... Nejsi v tom sama. :)
  Příští týden bych zas měla jet do Olomouce, zajdem na kafčo? :)
  Evka K.

  ReplyDelete